Dzień Harcerza

dh25 kwietnia 2015 roku harcerze naszego hufca ZHP obchodzili uroczyście „Dzień Harcerza” pod hasłem „Święty Jerzy patron harcerzy”. Impreza odbyła się dzięki przychylności Prezydenta Starachowic Marka Materka oraz Komendy Hufca ZHP Starachowice. Pomysłodawcą imprezy była grupa harcerzy uczestniczących w kursie przewodnikowskim „Odyseja”, który odbył się w naszym Hufcu w dniach 18­-22 luty 2015. Imprezę rozpoczęła parada smoków, która wyruszyła spod Hufca  i przemaszerowała ulicami na plac pod fontanną, gdzie jury w składzie: Zastępca Prezydenta Miasta Jerzy Miśkiewicz, Komendantka Hufca Starachowice hm Małgorzata Ślaska , Zastępca Komendantki phm Ilona Traczyk oraz nestor starachowickiego harcerstwa hm. Stefan Derlatka z niemałym trudem ocenili smoki i wyłonili zwycięzcę czyli smoka ZSZ nr 2. Kolejne nagrody równorzędne zostały przyznane : 111ADH im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, 2DH im. Mariana Langiewicza, Gromadzie Zuchowej „Małe Wilczki”, Gromadzie Zuchowej „Leśne Skrzaty”, 100DH „Wataha” im. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego „Nurta”, Społecznej Szkole Podstawowej oraz Gimnazjum nr 2, ZSZ nr 1 oraz Próbnej Drużynie Wędrowniczej przy ZSZ nr 1 . Specjalne wyróżnienie  przyznano  Harcerskiemu Kręgowi Seniorów ”Łysica Żubry”. Na Miasteczku harcerskim znalazło się wiele atrakcji oferowanych przez środowiska harcerskie: dzięki 38 SDH ścianka wspinaczkowa, strzelnica ASG, łucznictwo. Harcerska Grupa Ratownicza prezentowała sztuczne rany i obrażenia oraz pokazy ratownictwa medycznego, pełniąc jednocześnie funkcję medycznego zabezpieczenia imprezy. 2DH im. Mariana Langiewicza prowadziła „Strefę Mars”, w której prezentowano eksperymenty fizyczne i chemiczne. 100DH Wataha udostępniła radiostację krótkofalarską i prowadziła łączność z innymi użytkownikami fal eteru. 111ADH wokół namiotu obozowego stworzyła strefę muzyczną oraz punkt malowania twarzy dla dzieci. 82DH Kubuś poprowadziła drugą strefę muzyczną oraz tańce integracyjne / w tym wielka belgijkę /. Żeglarski Krąg Starszyzny „Bajdewind” zaprezentował jeden z jachtów oraz uczył chętnych różnych metod wiązania węzłów. XI szczep im Bohaterów Westerplatte ,w kostiumach średniowiecznych i kuglarskich, rozdawał słodycze i wraz ze Stowarzyszeniem Sportów Proobronnych „Semper Fidelis”, przeprowadzał zbiórkę funduszy na leczenie Gai Janczyk , prowadził profesjonalna konferansjerkę w osobie dh. Kasi Gęborek oraz serwował  przepyszna grochówkę harcerzom i mieszkańcom .Harcerska Służba Porządku Publicznego pracowała przy zabezpieczeniu imprezy i dbała o bezpieczeństwo uczestników. Nie zabrakło też harcerskich żartów i pomysłów jak pomiar prędkości użytkowników ruchu drogowego, przeprowadzony przez grupę klaunów w osobach harcerzy ze 100 DH Wataha i 40 DSH.

W trakcie zabaw na miasteczku harcerskim, rozegrała się Kuglarska Gra Miejska, w której harcerze walczyli o klucz otwierający więzienie św. Jerzego. Widowiskowa gra złożona była z takich zabaw jak : taniec dworski oraz ożywienie mima przygotowane przez 40 DSH, pantomimę oraz magiczne sztuczki, zagadki i elementy teatru ognia przygotowane przez 100DH Wataha. Harcerze zwycięsko przebyli wszystkie trudne punkty i otrzymali klucz, którym otworzyli więzienie i uwolnili św. Jerzego , który na placu stoczył zwycięską walkę ze smokiem. Po walce rozpalono harcerskie ognisko, podczas którego zobowiązanie instruktorskie złożyła dh pwd. Izabela Ćwik drużynowa Gromady Zuchowej „Małe Wilczki”. Komendantka hufca wręczyła także listy pochwalne druhny Naczelniczki ZHP hm. Małgorzaty Sinicy druhnie phm. Ilonie Traczyk drużynowej 111ADH im. K.K.Baczyńskiego oraz dh pwd. Pawłowi Lesiakowi drużynowemu 2DH im. M. Langiewicza. Imprezę zakończył pokaz starachowickich artystów Teatru Ognia: Angeli Nowak, Igi Kryj, Mateusza Karykowskiego oraz członka 100 DH Wataha Alberta Patera. Imprezie towarzyszyła piękna wiosenna pogoda, uśmiech, radość, tańce i śpiew. Pokazaliśmy, że Harcerstwo to przygoda, na całe życie. Tę bardzo prostą prawdę znają wszyscy ci, którzy choć raz mieli okazję założyć harcerski mundur. Umiejętności nabyte podczas zbiórek, rajdów czy obozów wpływają na charakter i osobowość. Znajomości, zawarte w zastępie bądź drużynie, zazwyczaj pielęgnuje się przez długie lata. Pozostają jeszcze wspomnienia, mimo iż Krzyż Harcerski wraz z lilijką już dawno schowało się gdzieś głęboko. tego wszystkiego nie sposób wymazać z pamięci. Do druha hm. Stefana Derlatki podchodziło wiele osób, żeby się przywitać i pogadać o dawnych obozach, biwakach czy rajdach. Właśnie do takiej, niezwykle trwałej i wyjątkowej przygody zachęcali harcerze z Hufca ZHP Starachowice. Wszystko po to, by przypadkowi (i nie tylko) spacerowicze zatrzymali się na chwilę i rozważyli możliwość przyłączenia się do harcerskiego ruchu. Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy w harcerskim stylu. Co to oznacza? Zabawa z nami polega na dużej aktywności i radości, na uśmiechaniu się i na integrowaniu w grupie.

Jeśli się podobało zapraszamy za rok, postaramy się jeszcze bardziej

CZUWAJ

pwd Izabela Haczyk Ćwik

41 myśli na “Dzień Harcerza”